top of page

#myslimekoisticky- Pestovanie I.

  • Writer: B I A N K A
    B I A N K A
  • May 1, 2020
  • 5 min read

Updated: May 21, 2020

Dnešná téma je zameraná na pestovanie. Priblížime si, ako a kedy sadiť prísady v klimatických podmienkach na Orave, povieme si rady na domáce prírodné hnojivá a ukážeme si zopár super trikov, ktoré pri sadení a pestovaní určite využijete. ;)


Začneme hneď prvou otázkou, na ktorú by sme si mali odpovedať, a tou je, kde chceme, respektíve budeme sadiť rastlinky, keď príde správny čas? Možností je veľa, pokiaľ máte záhradu, môžete si rastlinky zasadiť tam, ale ako je všetkým určite jasné, nie každý má v záhrade podmienky na to, aby si tam mohol pestovať zeleninu, preto za mňa rozhodne skvelá voľba je skleník alebo fóliovník, po prípade parenisko, ale to je skôr vhodné pre rastlinky, ktoré v budúcnosti nenarastú cca na 2 metre. :D

Ak bývate na byte, tak žiaden stres, rastlinky si môžete pestovať na balkóne, alebo na okne, len s tou výnimkou, že nebudú tak, veľké ako keby rástli na záhrade, ale to nevadí, pokiaľ budú mať pravidelnú zálievku a potrebné živiny.


O pestovaní v skleníku a na záhrade sa ešte vrátim v inom článku, keď už budú aj naše rastlinky zasadené vonku. :)


Kedy je podľa mňa najlepší čas začať chystať priesady zeleniny?

Táto otázka je veľmi dôležitá, lebo každá rastlinka má rozdielny čas klíčenia, a preto je aj čas kedy ich treba sadiť rozdielny. Ja svoje rastlinky sadím podľa tohto rozpisu:


  • papriky, čili a baranie a kozie rohy - koniec januára

  • paradajky- polovica až koniec februára

  • uhorky, cukety a tekvice- koniec marca

  • kapusta, reďkvičky- začiatok až polovica apríla



Pred tým ako si povieme niekoľko rád, ako a kde sadiť, je potrebné zvoliť vhodné semiačka, z ktorých chceme, aby nám raz vyrástli silné a plodné rastliny. Veľmi dôležité je, dbať na to, aby boli semiačka nové, čiže si musíme pozerať na dátum exspirácie. Tento tip je veľmi dôležitý, pretože ak by semiačka boli staré, nemuseli by vyklíčiť a vy by ste tak stratili 1-2 týždne čakania na to, kým vyklíčia.


Ďalej si vyberajte odrody, ktoré sú vhodné do klimatickej oblasti, kde žijete. Musím sa priznať, že niekedy zistiť, ktoré odrody sú pre vás tie najlepšie je záležitosť na dlhší čas. Ja som z Oravy a ak by ste niekto chceli vedieť, tak tento rok som sadila tieto odrody zeleniny:


  1. Papriky- PCR a SLOVAKIA- s týmito odrodami som veľmi spokojná, papriky sú po dozretí krásne šťavnaté a veľkosťou sú ako tie, ktoré si kúpite bežne v obchode

  2. Kozie rohy- BEROS- mňamka, tieto kozie rohy nie sú štipľavé ako bežné odrody, u nás sa väčšinou zavárajú, ale rozhodne spravia skvelú chuť vášmu leču

  3. Cukety a tekvice- väčšinou si semiačka pestujem doma (niekedy si to ukážeme)

  4. Paradajky

  • TORNADO- toto je za mňa a môjho dedka najlepšia odroda paradajok, sadíme ich každý rok a sme s nimi veľmi spokojní, rastlina narastie do veľkého kru, preto je ju potrebné skrátiť a zastaviť rast, aby sa všetky živiny dostali do plodov, ktoré sú vynikajúce a vhodné aj na dozrievanie v sklenených nádobách, keď už nebudú môcť byť v skleníku alebo na záhrade

  • VENUS, PEDRO F1, BRUTUS- tieto som skúšala prvýkrát sadiť tento rok, takže sa uvidí, určite vám dám vedieť, ako to dopadlo

  • menšia rada ohľadom odrody VILMA, táto odroda má veľmi malé rastlinky, a preto ju skôr odporúčam pre ľudí, ktorí chcú pestovať na balkóne, alebo doma pri okne (plody sú malé cherry paradajky)


SADENIE


Rozpis kedy sadiť už máme, ale ako a kde sadiť? Môj tip pre vás je veľmi jednoduchý. Veľa ľudí si každý rok kupuje sadenice na trhu, kde každá rastlinka má svoju vlastnú plastovú nádobku, ale je to potrebné? Tento zbytočný odpad môžeme každý rok opätovne používať.


  • saďte do nádob z rastliniek, ktoré už máte

  • kvetináče na muškáty (sú skvelá voľba, hlavne pri presádzaní, lebo sú úzke a dlhé, a rastlinky tak môžete kdekoľvek skladovať na slnečnom mieste po zasadení)

  • nechajte si nádoby z jogurtov

  • použite rolku z toaletného papiera (pri tejto variante, ale dbajte na to, aby ste rastlinke zabezpečili dostatok vlahy, pretože papier saje vodu, a tak sa môže stať, že sa pôda v nej veľmi rýchlo vysuší)

  • škrupiny z vajíčok



Ja osobne si priesady na zeleninu sadím do nádob z jogurtov. Jeden z ďalších tipov pri sadení, je ten že si do nádoby, do ktorej sadíte, musíte spraviť otvory, aby mala kadiaľ odtekať prebytočná voda, a aby ste tým zabránili odhnitiu korienkov, alebo semiačka. Pri rastlinách ako sú napríklad uhorky a cukety si dávajte veľký pozor na primerané zalievanie semiačok počas klíčenia, lebo sa vám môže stať, že vám namiesto vyklíčenia môžu zhniť.


Čo sa týka pôdy, je dobré použiť mix pôd. Ja za seba odporúčam zmiešať rašelinu s obyčajnou pôdou zo záhrady, prípadne záhradníckym substrátom. Takto bude mať rastlinky dostatok výživy, ale taktiež si bude zvykať aj na obyčajnú pôdu, do ktorej bude v správny čas presadená.


Super, nádoby máme, semiačka tiež, substrát taktiež, už len stačí semiačka zasadiť, poliať vodou, prikryť nádoby obyčajným plastovým vreckom, aby sa vytvorilo parenisko a uskladniť ich na teplé miesto.


TIP: Ja na zavlažovanie používam vyčistenú nádobu od čistiaceho prípravku s rozprašovačom. Voda sa tak rovnomerne dostane na celý povrch a predídeme tomu, že sa nám semiačka môžu vyplaviť na povrch.


PRESÁDZANIE


Rastlinky presádzame z menších nádob do väčších, aby mali dostatok priestoru na rozvetvovanie svojho koreňového systému. Pri presádzaní je potrebné, dávať si veľký pozor na to, aby sme rastlinke nepoškodili korienky.


TIP: Pri vyberaní rastliniek z nádob, ktoré sa nedajú preklopiť, použite obuvák prípadne kuchynskú lyžicu, je to skvelá pomôcka na to, aby sa nepoškodili korienky rastliny. ;)



STAROSTLIVOSŤ O SADENICE


Sadenice je potrebné polievať podľa potreby, cca je to tak každé dva dni, ale pri horúcich dňoch aj každý deň. Veľmi dobré je priebežné rosenie rastliniek, stačí pri ňom použiť dôkladne umytú nádobu z čistiaceho prostriedku naplnenú vodou.


Všímajte si povrch listov rastlín, či nedochádza na nich k zmene farby, tvaru alebo povrchu. Mohol by to spôsobiť nejaký hmyz alebo škodca, a preto je lepšie taký poškodený list odstrániť, aby sa to neobjavilo aj na okolitých rastlinkách.


Už je potrebné len rastlinkám zabezpečiť dostatok svetla a živín.



TIPY NA PRÍRODNÉ HNOJIVÁ


CESNAKOVÉ HNOJIVO


* 5 strúčikov cesnaku

* 1 liter vriacej vody


Cesnaky prekrojte na polovice a vložte ich do vriacej vody. Nechajte to odstáť 20 min. na teplom mieste preceďte a pridávajte po 1 PL roztoku do vody a paradajky tak zalievajte 2- krát do týždňa.



HNOJIVO Z DROŽDIA- kvasinky sú ako hnojivo vynikajúce


* 3 litre destilovanej vody

* 100g kvasiniek

* pol PL cukru


Po zmiešaní všetkých troch ingrediencií roztok zakryte gázou a uskladnite ho na teplom mieste, občas premiešajte. Následne jeden pohár tejto zmesi zrieďte s 10 litrami vody a paradajky ňou zalievajte raz za mesiac.



ŠKRUPINY Z VAJEC AKO HNOJIVO


- sú ideálnym zdrojom vápnika

* 3-4 rozdrvené škrupiny

* 3 litre vody


Zmiešajte to a prikryte. Tri dni po odstáti roztok scedíte a dva krát do mesiaca tým zalievajte rastlinky.



KÁVOVÉ HNOJIVO


-ak do pôdy pridáte usadeninu z kávy obohatíte tým pôdu o dusík a kyslík, a tým podporíte rast rastliny



AKO SPOZNAŤ ČO RASTLINA POTREBUJE?


- zažltnuté a zvädnuté listy, pomalší rast- potrebujú dusík

- zafarbené listy, tenké stonky, oneskorený rast- nedostatok fosforu

- hrany listov sú suché- málo draslíka

- listy majú žlté škvrny- nedostatok horčíka

- deformácia a žltnutie listov- nedostatok vápnika


Toto sú moje rady k začiatkom pestovania priatelia. Ak máte svoju záhradku a v nej rastlinky, nezabudnite sa s nimi odfotiť a pri zdieľaní označiť #myslimekoisticky.


.krásny deň priatelia.



B I A N K A




Comments


oDBER NOVINIEK

Ďakujem za odoslanie :)

© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

bottom of page