top of page

#myslimekoisticky- Minimalizácia odpadu v domácnosti

  • Writer: B I A N K A
    B I A N K A
  • May 7, 2020
  • 3 min read

Updated: May 21, 2020

Väčšinu odpadu na skládkach tvorí odpad z jedla, kde sa z neho tvoria nebezpečné plyny ako napríklad metán. Nespotrebované potraviny vyprodukujú 3,3 miliárd ton CO2, čiže oxidu uhličitého. Keď sa na to tak pozrieme, ani sa nemusíme vlastne čudovať, ako je možné, že sa naša Zem otepľuje a vzniká globálne otepľovanie, že sa zmenšuje ozónová vrstva, ktorá nás chráni pre UV žiarením, ktoré spôsobuje oslepnutie a rakovinu kože, že nám na miesto vody v podobe dažďa na zem padajú nízko koncentrované kyseliny, ako sú napríklad kyselina sírová a kyselina dusičná.


V Európe sa ročne vyhodí 88 miliónov ton jedla! Domácnosti vyhodia 47 miliónov ton jedla a zvyšných 41 miliónov ton potravín vyhodia supermarkety a reštaurácie. Keď by sme sa na tieto čísla teraz nepozerali z environmentálnej stránky, pozrime sa na nich z tej etickej stánky. V prepočte by sme zo všetkého tohto vyhodeného jedla dokázali nasýtiť celý náš svet 3 krát.


Toto vás ešte možno nepresvedčilo k tomu, aby ste prestali plytvať jedlom, tak ideme ďalej. Množstvo vody, ktorá sa minie na pestovanie a chov zvierat, z ktorých my využijeme minimum je v prepočte 550 biliónov metrov kubických, a to ešte sme nemysleli na to koľko ľudí musí denne pracovať na poli a v stajniach, len preto, aby sme MY mali každý deň potraviny, z ktorých väčšina skončí v smetnom koši.


Dosť bolo faktov a našich chýb, poďme na riešenia. Riešenia som usporiadala do niekoľkých kategórií:



NAKUPOVANIE


1. Pri nakupovaní sa snaž nakupovať iba potraviny, ktoré naozaj potrebuješ a si si istý, že ich skonzumuješ v najbližšej dobe.


2. Ak si kupuješ potravinu, ktorú potrebuješ len na určitý recept, kúp si len také množstvo, ktoré budeš potrebovať.


3. Skús nakupovať do vlastných obalov, alebo kúp potraviny, ktoré sú zabalené v papieri, pretože papier je lepšie recyklovateľný než plast. Látkové obaly potravín tak môžeš po preložení alebo skonzumovaní potraviny umyť a opätovne použiť. Ja takto recyklujem obaly z pšeničnej múky.



4. Nakupuj podľa zoznamu, ktorý si píš priebežne, aby si bol stále v obraze, čo ti doma chýba.


5. Obmedz vrecúškové čaje a nahraď ich tými sypanými.



6. Pestuj si zeleninu doma.




VARENIE A KONZUM


1. Var, peč a konzumuj doma


2. Ak ti zostane nejaká potravina, ktorá by sa mohla skaziť použi ju čím skôr. Napríklad ak ti zostanú uvarené zemiaky vyskúšaj tento recept:


ZEMIAKOVÉ BUCHTIČKY


* uvarené zemiaky

* koreniny- ja používam zmes na americké zemiaky, ale rozhodne postačí aj soľ, MČK, štipku rasce a mletú papriku

* hladká múka

* 1 vajíčko (ak by bolo cesto moc husté kľudne aj viac podľa potreby)

* niečo do buchtičky- ja som použila syr, ale taktiež môžete použiť aj salám alebo čo máte radi


Všetky ingrediencie zmiešame a vytvoríme pevné cesto. Z cesta si vytvarujeme guličky, do ktorých dáme do vnútra napríklad syr a už to len stačí opiecť na panvici, alebo ja volím light formu a buchtičky pečiem v rúre na 200°C.



3. Obmedz nákup potravín s obsahom palmového oleja.


PALMOVÝ OLEJ


V poslednej dobe z každej strany počúvame, že by sme mali prestať používať produkty s obsahom palmového oleja, ale viete vlastne, prečo to tak je? Palmový olej je produkt, ktorý sa získava z palmy olejnej, ktorá sa pestuje prevažne v Indonézii. Táto plodina predstavuje pre mnohých farmárov v Indonézii spôsob, akým si dokážu zarobiť na svoje živobytie. Problém je ale v tom, že na to, aby mohli pestovať tieto stromy, potrebujú obrovské plantáže, ktoré vytvárajú tak, že vypaľujú pralesy, a tým nie len, že vylúčia do ovzdušia množstvo skleníkových plynov, ale aj zničia domovy tisícom zvierat.



4. Nevyhadzuj plechovky, ani sklenené fľaše, dajú sa ešte použiť pri zaváraní, alebo ako kvetináče.




ČISTENIE KUCHYNE A DOMÁCNOSTI


1. Daj prednosť doma vyrobeným čistiacim prostriedkom pred tými, ktoré sú v plastových obaloch, a navyše v sebe obsahujú plastové mikročastice.


2. Na čistenie domácnosti používaj napríklad kyselinu citrónovú (citróny), ocot alebo sódu bikarbónu.


TIP: Na vyčistenie mikrovlnnej trúby ti postačí voda a polka citrónu. Do misky stačí dať vodu a citrón, a nechať to v mikrovlnke cca 5 min. na teplote tebou zvolenej. Nečistoty odmäknú, a lepšie sa budú odtiaľ odstraňovať.



Zmena začína od nás priatelia, majte sa krásne a nezabúdajte svoje pokroky zdieľať pod #myslimekoisticky.


B I A N K A

Comments


oDBER NOVINIEK

Ďakujem za odoslanie :)

© 2023 by Closet Confidential. Proudly created with Wix.com

bottom of page