#myslimekoisticky- Dentálna hygiena
- B I A N K A
- May 13, 2020
- 2 min read
Updated: May 21, 2020
Prvé dôkazy o tom, že sa ľudia snažili starať o svoje zuby pochádzajú z čias arabskej kultúry. Dokazujú to rôzne pozostatky chrupov, ale aj nástrojov, ktoré mali slúžiť ako stomatologické vŕtačky. Podstatný rozdiel, ktorý je medzi vtedajšími zubármi, a tými dnešnými je ten, že vtedajší zubári boli v skutočnosti výrobcovia korálok a stomatológia bola ich druhé zamestnanie.
V dnešnej dobe máme veľa možností na to, ako sa starať o našu ústnu dutinu, ale koľko máme možností starať sa o ňu tak, aby sme tým nezaťažovali prírodu, a nezaplňovali tým naše oceány kopov plastu zo zubných kefiek, obalov zo zubných pást alebo ústnych vôd?
Možností máme veľa, tak poďme si ich ukázať. :)
BAMBUSOVÉ ZUBNÉ KEFKY
Najväčšou výhodou týchto kefiek je to, že sú kompostovateľné a cenovo dostupné. Vyrábajú sa z ekologických materiálov a niektoré dokonca majú extra mäkké štetinky s aktívnym uhlím, ktoré účinne odstraňujú usadeniny zubného povlaku a baktérií dokonca aj z väčšiny ťažko prístupných oblastí.
ELEKTRICKÉ ZUBNÉ KEFKY
V obchodoch môžeme nájsť elektrické zubné kefky rôznych značiek, typov a technológií. Vzhľadom k tomu, že sa veľmi líšia nielen cenou, ale aj účelom a spôsobom použitia, je dobré sa pred nákupom elektrickej zubnej kefky zoznámiť so základnými vlastnosťami a odlišnosťami. Ak chceme aspoň malou čiastkou prispieť k zabráneniu hromadenia odpadu, tak je potrebné nájsť takú elektrickú zubnú kefku, ktorá má možnosť výmeny hlavíc. Takto zminimalizujete odpad, ktorý produkujete pri dentálnej hygiene, lebo po určitom čase, nevyhodíte celú zubnú kefku, ale iba hlavicu.

ZUBNÉ KEFKY ZNAČKY CURAPROX
„Naše kefky sú z plastu, ktorý sa ťažko, ale predsa len dá zrecyklovať. Kým sa nám podarí zmeniť dizajn kefky na čo najekologickejší, chceme, aby naše kefky nekončili na skládke ani v spaľovniach,“ uviedla spoločnosť Curaprox.

Veľmi sa mi páči myšlienka tejto spoločnosti, lebo zo starých zubných kefiek vyrábajú koše na separovaný odpad.

MEDZIZUBNÉ KEFKY A DENTÁLNE NITE
V dnešnej dobe máme na trhu množstvo ekologických náhrad za tie, ktoré sú vyrobené z plastu a rovnako to je aj pri medzizubných kefkách a dentálnych nitiach.
ZUBNÉ PASTY A ZUBNÉ PRÁŠKY
Zubný prášok jemne čistí, ošetruje a chráni ďasná. Je vhodný najmä pre citlivé zuby, osviežuje dych a zlepšuje stav ďasien. Zubný prášok bol vyvinutý ako alternatíva ku klasickým zubným pastám pre efektívne čistenie zubov, normalizuje pH v ústnej dutine, čím prispieva k zníženiu tvorby zubného kazu a zápalov (ktoré môžu byť príčinou nepríjemného zápachu z úst).
Na trhu nájdete veľa prírodných zubných pást, ktoré nie len čisti, ale aj ošetrujú vaše zuby a ďasná.

RECEPT NA DOMÁCU ÚSTNU VODU
*1 šálku vody
*1 lyžička celých klinčekov
*1 lyžička mletej škorice
*4 kvapky esenciálneho oleja s mätou
jemné sitko
Do hrnca nalejte vodu. Pridajte klinček a škoricu. Priveďte do varu. Odstráňte zo sporáka a nechajte desať minút vychladnúť. Potom niekoľkokrát preceďte cez sitko alebo tkaninu. Zmes nalejte do pripravenej fľaštičky. Nakoniec pridajte 4 kvapky pepermintového oleja. Uzavrite. Ľahko pretrepte a nechajte v chladničke. Používajte dvakrát denne. V chladničke vám vydrží 5-7 dní. Ak vás trápi zlý dych , môžete do ústnej vody pridať dve kvapky oreganového oleja. Oregánový oleja je prírodná látka, ktorá zabraňuje halitóze. Ak bojujete so zubným povlakom , potom do ústnej vody pridajte dve kvapky tymianového oleja. Tymianový olej obsahuje thymol, ktorý má antiseptické účinky. Na zníženie zápalu ďasien a zubov pridajte kvapku myrhového oleja.
.majte sa krásne.
B I A N K A
Comments