#myslimekoisticky- Bezobalové obchody+ DIY na plátenú tašku
- Apr 28, 2020
- 3 min read
Updated: May 21, 2020
V predošlých dňoch nám Vivi a Miška na svojich blogoch priblížili pojmy ako je lokálne nakupovanie, eko vrecká a tak podobne.
Ja vám dnes priblížim tému, ktorá sa týka bezobalových obchodov, ako to tam chodí, a prečo sa v nich oplatí nakupovať+ si ukážeme ako si ušiť platenú tašku.
Na začiatok je potrebné, povedať si, ako takéto bezobalové obchody fungujú. Hlavným cieľom týchto obchodov je ten, že chcú chrániť naše životné prostredie. Nie nadarmo sa tejto dobe hovorí „doba plastová“. Stačí sa len, obzrieť okolo nás. Je úplne jedno kde sme, všade za sebou nechávame odpad. Ale ako to zmeniť? Predsa keď chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba, či nie?
Nikto nie je dokonalý, a preto sa každý z nás určite snaží v niečom zdokonaľovať. Nezáleží na tom, v akej oblasti sa zdokonaľujeme, ale na tom, že máme motiváciu zdokonaľovať sa. Čo vás vedie k tomu, aby ste sa zdokonaľovali? Prečo ste sa rozhodli začať minimalizovať odpad? :)
Uvedomili ste si niekedy koľko odpadu vyprodukujete kúpou jedného týždenného nákupu? Len keď sa zamyslíme, kúpime si 10 rožkov= 1 igelitové vrecko, 2 chleby= 2 jednorazové obaly, a takto by sme mohli pokračovať až do konca nákupného zoznamu. Je možné tomu zabrániť? Rozhodne áno! :D
Pri nákupe v bezobalovom obchode si domov nedonesiete žiaden zbytočný plast, alebo obal, ktorý by aj tak skončil v koši. Do bezobalového obchodu si prinesiete svoje vlastné nádoby a vrecká. Pred tým ako si začnete naberať potraviny do nádob, musíte si nádoby odvážiť, táto hmotnosť sa vám následne odčíta od celkovej hmotnosti potraviny alebo produktu, ktorý si kupujete. V bezobalových obchodoch sa nemusíte báť toho, že sa tam okrem potravín nič iné nepredáva. Okrem potravín tam nájdete aj veľkú škálu hygienických pomôcok, či už na dentálnu alebo osobnú hygienu, pracie a čistiace prostriedky a dokonca v niektorých bezobalových obchodoch nájdete aj nádobky, ktoré si môžete požičať, alebo zakúpiť pokiaľ nemáte nejaké vlastné, do ktorých by ste si mohli dať vaše potraviny a iné produkty.
V bezobalových obchodoch si potraviny a produkty môžete dať do sklenených, zaváraninových fliaš, kovových alebo znovu použiteľných plastových nádob, ale taktiež aj do eko vreciek. A kde si potom dáte všetok váš nákup? Jednoznačne odporúčam použiť platenú tašku. Postup ako si ju vyrobiť si hneď ukážeme.
PRICHYSTAJTE SI:
*ľubovoľnú pevnú látku, z ktorej si tašku chcete ušiť, ja som použila zvyšok látky, ktorá mi zostala po ušití závesu
*pravítko alebo krajčírsky meter
*špendlíky, ceruzku
*nite, ihlu, respektíve šijací stroj
1. Začneme rozmeraním strihu a vystrihnutím jednotlivých častí plátenky. Samotná taška má rozmery (v*š) 45cm a 30 cm. Odporúčam ak sa vám dá, tak si vystrihnite rozmery 90 cm a 30 cm, potom si látku iba preložíte na poly a uľahčí vám to prácu. Šírka ramien plátenky je 6 cm a dĺžka je 73cm, ale je lepšie ak si dĺžku ramien plátenky nastavíte sami, aby ste si ju prispôsobili tak, aby sa vám pohodlne nosila. ;)
2. Jednotlivé časti samotnej plátenky zošite zadnou stranou k sebe po bokoch a v prípade, že ste si látku zo spodnej časti neprekladali, tak ju prešite aj na spodnej časti.

3. Po prešití látku prevráťte na vrchnú stranu a vrchnú časť plátenky prehnite 2cm dovnútra a prešite. Takto si vytvoríte pekný vrchný okraj.
4. Ramená plátenky preložte na poly a prešite po boku, kde preložená látka nie je spojená. Potom obidve ramená pretočte vonkajšou stranou navrch. Všetky časti plátenky prežehlite. Po prežehlení ramená plátenky prešite po obidvoch stranách.
5. Všetky časti plátenky prežehlite. Po prežehlení ramená plátenky prešite po obidvoch stranách.

6. Už len stačí prišiť ramená plátenky a máme hotovo. :)

Finálny výsledok ;)

Takúto plátenku si môžete ušiť kedykoľvek, a ako sa hovorí kreativite sa medze nekladú. Ak si takúto plátenku ušijete nezabudnite nás označiť #myslimekoisticky.
.krásny utorok priatelia.
B I A N K A
Comments